Ezzel minimum két baj van:
1. Amikor egy ilyen modellhez viszonyítanak minket, akkor óhatatlanul - tudatos vagy tudattalan szinten - nem fogjuk elég jónak, szépnek, egészségesnek gondolni magunkat, ami negatív érzelmi folyamatokat indít(hat) el.
Tovább haladva ezen a vonalon a negatív érzelmek stresszt generálnak, ami egyes testterületeken izomfeszülést okoz. Ezek az izomfeszülések rögzítik vagy tovább rontják az egyébként sem jó testtartást. Ördögi körré alakulva.
2. A szakember (és mi önmagunkat is) megpróbál ehhez a modellhez igazítani minket. Gyakran - lehet, hogy erősnek tűnik a kifejezés - erőszakkal. Mármint a test megerőszakolásával, olyan gyakorlatokkal és hozzáállással, amik nincsenek egyénre szabva és nem feltétlenül a legjobbak számunkra.
Természetesen ez is generál stresszt, többletenergiát emészt fel és lassabban, kerülőúton vagy nem érjük el a célunk. Azaz megmarad vagy hosszútávon még rosszabb is lesz a tartásunk.
A testtartás megváltoztatásához új mintákra, mozgásmintákra, idegi kapcsolatokra van szükségünk. Ezek szabályozzák az izomtónusunkat, ami a testtartásunk alapja.
Az NMPT olyan megközelítés, ami:
1. Önmagadhoz viszonyít, azaz figyelembe veszi, hogy a jelenlegi testtartás egy relatív egyensúlyi helyzet, ami az egyént ért hatások és az ezekre adott reakciók összessége. Nem rossz vagy jó, hanem állapot, ami egyben kiindulási helyzet is. Nem egy külső, idegen modellt akar elérni, hanem önmagad legharmonikusabb változatát.
2. Segít feltárni a kialakult állapot oki összefüggéseit és megérteni a test mozgásszervi és idegrendszeri működését.
Ezeket azért teszi, hogy:
- láthatóvá váljon az eddig vezető út és a változás útja is
- ne csak mechanikus gyakorlat végrehajtás legyen, hanem tudatos gyakorlás
3. A tudatos gyakorlást támogatja, azaz:
- megtanít izolált mozgásokra, amikkel az egyes izomcsoportok mozgatását függetleníti olyan izomcsoportoktól, amikre nincs szükség az adott mozgáshoz, mégis (megszokásból) együtt használjuk őket
- megtanít összetett mozgások harmonikus kivitelezésére
- megtanít érezni a test különböző részeit külön-külön és együttesen is, azaz fejleszti a testtudatosságot, az érzettudatosságot (részben ezek hiánya vezetett a jelenlegi testtartáshoz)
4. Konkrét gyakorlatokkal segíti, hogy a változás elinduljon, hogy új, természetesebb mozgásminták erősödjenek meg. De nem ragaszkodik a gyakorlatok élethosszig végzéséhez, mert a kialakult mintákkal a jövőben bármilyen testérzettudatos, testkapcsolatos mozgás jót fog tenni a testnek.
5. Az oki összefüggések, testtudatosság és az új minták mentén jobban tudunk mozgásformákat választani, jobban felismerjük, hogy éppen mire van szüksége a testünknek. Beleértve a pihenést, regenerációt és feltöltődést is.
Jelentkezhetsz:
- Egyéni órára
- Csoportos órára
- NMPT workshopra
Követhetsz a Facebookon: MyPhysionline oldalon