Kezdjük ott, hogy mit értünk nyaktartás és testtartás alatt. A tartást elsősorban a csontvázunk adja. Pusztán azért, mert a csontszövet (a fogak mellett) a legszilárdabb szövetünk, ami tartóvázként funkcionál a testünkben.
Tehát a testünket a csontváznak kellene tartania. Ez az, ami gellert kapott és gyakran az izmok veszik át a csontok szerepét. (Nem ijesztgetésképpen, de előfordul az is, hogy egy a csont helyett terhet viselő izom úgy alkalmazkodik, hogy teljesen 'elmeszesedik', megszűnik a keringése, az összehúzódó képessége és kvázi 'csonttá' válik. Ilyenkor a mozgató funkció teljesen megszűnik. De nem kell idáig jutni!)
A tartást többek közt segíti az izomzat is. Kiemelem, hogy SEGÍTI. Nem önállóan végzi! Ez nem feladata az izomzatnak. Az izom mozgat.
Miért tartom fontosnak a jó testtartást?
Azt látom a szakmai szemüvegemen keresztül, hogy embertársaim java nem úgy használja a testét, ahogy az egészséges lenne. Ezzel nyilvánvalóan semmi újat nem írok, de a preventív hozzáálláshoz ezt újra és újra meg kell jegyeznem.
A mozgásszervi panaszok (pl. nyakproblémák) java fizikailag a nem megfelelő tartásból, pozícióból fakad. Persze ennél érdemes tovább is menni az okok feltárásában, megtalálni azokat az okokat, amiktől a rossz tartásba kerültünk. Például a traumák, krónikus stressz, szorongás, amik mind hatással vannak a mozgásszervekre, az izmokra és társaikra.
DE a tapasztalatom azt mutatja, hogy nem szabad elhanyagolni a testünkkel való fizikai foglalkozást. Mozgatni kell, hogy jó minőségű életet élhessünk.
Mozgatni. Azaz a statikus, feszes tartásokból kimozdítani. A bejegyzés végén találsz egy videót, ahol pár egyszerű gyakorlatot mutatok be. De kérlek ne görgess oda azonnal! Meglátod megéri végigolvasni!
Ezen a ponton egy kicsit bele kell nézni az izmok funkcióiba.
Az izmok egyik fő feladata a mozgás kivitelezése, a megfeszülés és elernyedés váltakozásával. A statikus, folyamatosan feszülő izomszövet nagyon energiaigényes, fárasztó. Edzéssel fejleszthető az izomzat statikus állóképessége és az észszerű mennyiségű és minőségű edzés jót is tesz.
Az izmok másik fontos feladata az egyensúly fenntartása azzal, hogy amint kibillenünk az egyensúlyból, az idegrendszer automatikusan feszít be és ernyeszt el izmokat azért, hogy visszanyerjük az egyensúlyunkat.
HOGY JÖN EZ AZ EGÉSZ A NYAKUNK TARTÁSÁHOZ?
Mindjárt rátérek, csak előbb még egy kis információ a tartásról.
A tartás kétféle lehet.
Az egyik, amikor statikus helyzetben tartom a testem egy részét, például megemelek és tartok egy bútort, amíg a párom feltöröl alatta. Statikusan feszül a karizom, a vállizom, amit egy átlagos fizikumú ember rövid ideig tud kivitelezni, hiszen a folyamatosan feszülő izomszövet sok energiát igényel, ezért az izom gyorsan fárad. Nem mellesleg az elernyedés nélkül feszülő izomszövet keringése lassabb, mert az összehúzódás nyomást gyakorol az erekre.
Ha eljutottál idáig az olvasásban, akkor a kíváncsiság és a kitartás gyermeke vagy. Remélem, hogy végül össze fog állni a kép!
NA, ÉS AKKOR VÉGRE ELÉRTÜNK A NYAKTARTÁSHOZ.
Ha körbenézel láthatod, hogy az emberek többsége előrehelyezett fejtartással él. Te és én persze kivételek vagyunk :) Igazából én nem. Viszont dolgozom rajta, hogy javuljon.
MI a baj az előrehelyezett fejtartással?
Gyakran beszélek és írok erről. Az első, amint fentebb is megjegyeztem, hogy nem funkcionális. A fejnek van súlya (átlagosan 6-8 kg), amit ha előre helyezünk, akkor meg kell tartani. Tarts meg egy 6 kilós súlyt behajlított karral. Gyorsan érezni fogod, hogy ez nem tuti.
A fej súlyát normál helyzetben a csontos váz, a nyaki gerinc (továbbá a teljes gerincoszlop, a csípő és a lábak) tartják és az izmok csak kiegyensúlyozás okán feszülnek meg rövid ideig.
DE HA előrehelyezzük a fejet a gerinc elkezd meghajlani és bekapcsolnak a nyakizmok, a mellizmok, a csukjás, de még a gerinc alsóbb izmai, a medence egyes izmai, sőt a comb és lábszár bizonyos izmai is. Ha ez hosszabb ideig és gyakran történik az rossz hatással lesz a nyak izmaira, a nyaki gerincre, az állkapcsunkra, a nyaki erekre, a vállövre, a hátgerincre, a derékra, a medencére, a csípőre és a végtagokra is. TEHÁT borul az egész rendszer. Felborul az egyensúly.
A végletekig lehetne részletezni az előrehelyezett fejtartás hatásait, de ez ennek a bejegyzésnek nem célja.
Mindössze annyit szeretnék elérni, hogy lásd és érezd ennek az apró dolognak a kiemelkedő fontosságát.
ÉS AKKOR JÖHET AZ, HOGY MIT ÉS HOGYAN ÉRDEMES CSINÁLNI, HA MÁR SZÜKSÉGES JAVÍTANOM A NYAKTARTÁSON.
Furán hangozhat, de ne azzal kezdd, hogy vissza vagy hátrahúzod a nyakad. Ezzel csak plusz feszültséget hozol létre.
A három legjobb dolog, amit tehetsz:
1. Rendszeresen mozgasd át a nyakad. Lehetőleg a gerincre hosszanti irányban, a fejtető felé nyújtva a gerincet.
2. Nyújtsd a nyakad a fejtető irányába, amikor csak eszedbe jut.
3. Minél gyakrabban érezd, figyeld, tudatosítsd, hogy éppen milyen helyzetben van a nyakad. Finoman mozgasd át, nyújtsd és érezd, ahogy egyre közelebb kerül az egészséges tartáshoz, amikor már nincs benne extra feszülés.
MENNYI IDŐ AMÍG RENDEZŐDIK A NYAKI TARTÁS?
Ez elsősorban attól függ, hogy mennyit foglalkozol vele és hogy milyen állapotból indulsz. Egyébként nem tudom. A személyes célom az állapot, a közérzet, a mozgékonyság javítása. Ha a testérzet kerül a fókuszba, akkor napról napra érezhető a változás.
Ne tévesszen meg a gyakorlatok egyszerűsége! A gyakorlás meg fogja hozni a gyümölcseit.
ÉS VÉGÜL A GYAKORLATOK: ÁTMOZGATÓ GYALORLATOK VIDEÓ
Ha bármilyen kérdésed van a témával kapcsolatban, egyéni konzultáció keretein belül felteheted.
A gyakorlatok preventív céllal készültek, egészséges embereknek. Nem okozhatnak fájdalmat. Ha fájdalommal jár bármely mozdulat keressen fel orvost, fizioterapeutát.