2023. június 23., péntek

A DERÉKFÁJÁS MÚLTJA ÉS JÖVŐJE

Száz éve fájt először a derekam. Na jó, túlzok. Csak harmincnégy.
Az első masszív 'beállás' huszonhét éve. Aztán 2-3 évente, majd egyre sűrűbben és egyre rosszabb állapotba kerültem.
Úgy 15 éve volt a mélypont, nem tudtam felállni, kórházba vittek és kiderült, hogy gerincsérvem van és hogy műteni kellene.
A műtétet nem akartam, így saját felelősségemre hazahozattam magam a párommal és elkezdtem komolyabban foglalkozni a dologgal. Ami azóta is tart és amit most nem részletezek (talán majd később,egy másik bejegyzésben), mert az nagyon hosszúra nyúlhatna.

Inkább nyújtsuk a gerincet. Azzal többre megyünk 🙂
 
 




Elmélyültem a téma több aspektusában és ebben a bejegyzésben a fizikai sík egy gyakorlatáról írok, amit először az NMPT instruktor képzésen gyakoroltam. Nevezetesen az ellentétes kar-láb nyújtásról.

De előbb azzal kezdem, hogy miért alakulhat ki a derékfájás.

Derékfájás. Fájdalom. Nem szeretjük, pedig a fájdalom alapvetően segítség. Abban segít, hogy észrevegyük, hogy valami nincs rendben, valahogyan nem jól használjuk a testünk, elménk és a rendszerünk jelez. Csak jelzés. Mi meg általában (az olvasó természetes kivétel ez alól 🙂) meg akarunk szabadulni tőle. Mert kellemetlen. Pedig ez a kellemetlen érzés pont azért van, hogy lehetőségünk legyen elkerülni valamit, ami felé tartunk és ami rosszabb, mint egy kellemetlen fájdalom.

Szemléletváltás. Ha így nézzük a fájdalmat, akkor léptünk rá a prevenció útjára.
(Ez persze nem mindig könnyű, főként hogy például a médián keresztül folyamatosan tolják, hogy nincs idő a fájdalomra, meg szabadulj meg a fájdalomtól és a többi.)

Tehát, ha látjuk és belátjuk, hogy hiba van a rendszerünkben, hogy ez a fájdalom valamilyen kibillent egyensúlyra mutat, és ha megtaláljuk a saját felelősségünket is az ügyben, akkor ráléptünk az egyensúly felé vezető útra, a gyógyulás útjára.

Természetesen a derékfájdalmaknak többféle oka is lehet, meg együtt hatások miatt is kialakulhat. Ebben a bejegyzésben nem fogom felsorolni az összes általam ismert okot.
Inkább összetevőkre mutatok, amiket az elmúlt évtizedek során tapasztaltam, tanultam, olvastam.

A derékfájdalmak okai, fontossági sorrend nélkül:

Túl sok stressz. Tudom, hogy mindenre a stresszt hozzák fel fő oknak, de az a helyzet, hogy rengeteg kutatás hozza ki ezt eredményként. És csak egy elgondolkodtató felvetés Dr. Máté Gábor tollából (nem szó szerint): Mivel kezelik a legtöbb betegséget? Szteroid tartalmú gyógyszerekkel. Azaz stresszhormonokkal. Vajon miért? Talán lehet a betegségeknek valami köze a stresszhez?
Hozzá kell tenni, hogy a stresszhormonokhoz hozzá lehet szokni, függőség is kialakulhat, ami kezelést igényel. Gyakorlatilag észrevétlenül hozzuk be a stresszt az életünkbe pusztán azért, mert a fokozott, rendszeres stresszhez alkalmazkodtunk és amikor kevesebb lesz (fura mód) előidézzük. De ez már masszívan a lélektan, endokrinológia és addiktológia területe.

Kevés és/vagy rossz minőségű alvás. Azt szerintem mindenki tapasztalta, hogy ha nem vagy keveset, rosszul alszik, akkor nappal nem tud ugyanúgy funkcionálni. A regeneráció alapja a jó alvás.

Kevés és/vagy nem megfelelő mennyiségű és minőségű mozgás. Erről temérdek könyvet írtak, előadást és kurzust tartanak. Sok hasztalan és megalapozatlan is van köztük, de egyre több a tapasztalat és a tudomány mezsgyéjén létrejött értékes darab.
A legfontosabb, amit kiemelnék az minden olyan mozgás, amiben jól érezzük magunkat. Lehet ez gyaloglás, futás, úszás, foci, tánc, aerobik, jóga, taicsi stb.De fontos az érzés, hogy tényleg és valójában érezzük azt, milyen nekünk az adott mozgásforma. Ehhez pedig talán a legfontosabb, hogy megfigyeljünk és átérezzünk minden apró részletet. Az óráimat ezért kezdem vezetett testérzékeléssel, és ezért hívom fel óra közben igen gyakran a résztvevők figyelmét a testük érzet szintű érzékelésére. Ez eleinte lassú mozgások közben történik, aztán - mindenkinek a saját tempójában - gyorsul.

Sok ülés és/vagy statikus testhelyzet. A hosszantartó ülő testhelyzet a legtöbb esetben egyértelműen káros az ágyéki gerinc szempontjából. Még akkor sem jó sokat ülni, ha valakinek tökéletes a tartása és a legergonomikusabb székben ül. Mi minősül soknak? A szakemberek szerint 20 perc után egyre rosszabb az ülés hatása a gerincre. Ezt a hatást rendszeres felállással, sétával, nyújtózással, mozgással érdemes kompenzálni az ülő munkát végzőknek.

Krónikus szorongás, depresszió. A kutatások komoly összefüggésbe hozzák a gerincbántalmakat ezekkel a lelkiállapotokkal. A túl sok stressz gyakran vezet szorongásos és depressziós állapotokhoz.

Az okokhoz lehet sorolni még a kevés folyadékbevitelt, a géneket, a transzgenerációs mintákat, a nem megfelelő táplálkozást is. 

Saját személyes és szakmai tapasztalatomban megfigyelhető, hogy legtöbbször nem egy ok áll a fájó derék hátterében. Inkább azt látom, hogy több stresszor van egyidőben jelen. Például stresszes munkahelyi időszak után vezetünk 12 órát az olasz tengerpartra, belecsúszva öt dugóba és a tetejébe rossz az ágy az apartmanban. Kész recept a derékfájdalmakhoz.

 
Nem írtam ide, hogy rossz mozdulat, megerőltetés, rossz minőségű ágy. Miért?

 
Mert ugyan lehet, hogy közvetlenül valami ilyesmi váltja ki a fájdalmat, de:

Hányszor mozdulunk olyat egy átlagos napon, ami néha (rossz mozdulatnak titulálva) megfájdítja a derekunk?

Milyen gyakran erőltetjük túl magunkat, anélkül, hogy bármi bajunk lenne? (Észre sem vesszük.)

Hányszor alszunk ugyanabban az ágyban mindenféle másnapi fájdalom nélkül, amelyikben néha megfájdul a derekunk?


 
Nem állítom, hogy ezek nem tesznek hozzá a gerincünk állapotromlásához. Csak azt látom, hogy nem ezek a meghatározó kiváltó okok.

Gratulálok, ha idáig eljutottál az olvasásban! Ez önmagában mutatja, hogy érdekelnek az összefüggések és a prevenció.

És most jöhet a gyakorlat, amihez készítettem egy videót. Ebben megmutatom és elmondom a gyakorlat lényegét. Kimaradt belőle, hogy milyen gyakran és mennyit érdemes végezni belőle. Ez természetesen egyéni, de érdemes naponta (eleinte naponta 2x is) végezni és 3-4x megismételni.


Használd egészséggel! 

Kérlek, oszd meg másokkal is, hogy ha neked hasznos, legyen másoknak is az! 🙏

YouTube csatornám: @myphysionline



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése